• https://www.facebook.com/ali.esmer.75641
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05493533125
Üyelik Girişi
Ürün ve Hizmetler
Saat

İŞLETME FAKÜLTESİ DEKANI Prof. Dr. Turan AKKOYUN “İLETİŞİMDE KAMU DİPLOMASİSİ UNSURU” DEĞERLENDİRDİ

Dünyanın “global köye” dönüşümü ütopya olmaktan çıkıp bir realite haline gelince devletlerarası ilişkiler de dönüşüme uğradı.

Mevcut anlayış, zihniyet, bakış ile kavramlar değişime uğradığı gibi şimdiye kadar hiç gündeme gelmemiş ya da geçmişte karşılık bulamamış olanlar, akademi ve fikir camiasında öne çıktı. Stratejik araştırma ve düşünce merkezleri hassasiyetle konuya yaklaştılar. Kısaca özetlenmeye çalışılsa da önemli oranda karmaşıklaşan bu süreçte gündeme düşen kavramlardan birisi de “Kamu Diplomasisi” oldu.
Konuya dair Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Söke İşletme Fakültesi Dekanı, Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü, İletişim Fakültesi RTS Sinema Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Turan Akkoyun, Türk Yurdu Dergisi’nin Küresel Salgın Sonrasında Dünya temalı Nisan 2021 sayısında “İletişimde Kamu Diplomasisi Unsuru” başlıklı bir makale yayınladı. Makalede şu hususlar kaleme alındı.
Bilimin özü teferruata dayandığından dışarıya anlatabilme yani iletişim kurabilme yolunda sahibi bulunulan değerlerin, aynı hassasiyet ile dahilde de yaygınlaştırılması, benimsenmesi, aidiyetin pekiştirilmesi gayreti elzemdir. Bilim insanları, hiçbir detayı atlamadan ilgili kamuoyuna aktarmalıdır. Bu aktarım belki de yeni güç merkezini belirleyecek, Sanayi Devrimi sonrasında sömürüye dayalı sistemin haricinde beşeriyete katkı sağlayabilecek unsurların bulunduğunu bilim ve düşünce dünyasına iletilebilecektir.
Dünya kamuoyunda dikkate alınan bir güç haline gelebilmek için gündemde olanlar, gündeme gelmesi muhtemel gelişmeler, görmezlikten gelinenler ve hiç kimsenin aklından dahi geçmeyenler konusunda fikirlerin ve alternatiflerin sunulması gerekmektedir. Zenginliği ve renkliliği ile göz kamaştıran Türk kültürü basit bir iletişim konusu değil, bilakis beşeriyetin ihtiyaç hissettiği değerlerin üretileceği, çare ve çözümler arasında araştırma konusunun kaynağı konumundadır. Kamuoyu önünde cereyan eden hastalıkları tedavi edecek birikim, tüm beşeriyete katkı sağlayacaktır.
Türkiye, Kamu Diplomasisinde sahip olduğu medeniyet unsurları ve kültürel değerleriyle son derece güçlüdür. Türk milleti bin yılı aşkın bir zamandan beri içinde bulunduğu medeniyetin bin yıla yaklaşan bir zamandır siyasi liderliğini üstlenmiştir. Türkiye’nin kendini ifade etmesi, iletişim kurması ve etkileşimi yönlendirmesi Kamu Diplomasisi içinde yer almaktadır.
O günlerde henüz 38 yaşında ancak arkasında Trablusgarp, Çanakkale, Şark zaferleri bulunan Mustafa Kemal Paşa "Fahrî Yaver-i Hazreti Şehriyârî" sıfatıyla III. Ordu Müfettişi göreviyle Samsun’a ayakbastı. Türk milletinin arasına karışarak ezelden ebede yürüyüşü yeniden güncelledi. Sine-i millete “bir ferd-i mücahit” suretiyle yürüdü. Samsun, Havza, Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara aşamaları arasında 102 yıl evvel Türk milletinin şahlanışı içerisinde Kastamonu’da bir hanımefendi başkaldırısı gerçekleşti. 10 Aralık 1919 tarihinde Kastamonulu kadınların istiklal mücadelesine katkılarının toplumda hatırlanması ve hatırlatılması yolunda, 101. Yılında da Söke İşletme Fakültesi’nde Ecdadın İzinde Türk Kadını Etkinliği düzenlenmesi, böylesine kültürel bir değerin bilimsel ve medya aracıyla hatırlanmasına katkı sağlamıştır. Hadisenin gerçekleştiği Kastamonu kadar etkinlik ilçesi basını da “Söke’de ilk kez böyle bir konferans” düzenlendi şeklinde değerlendirmelerde bulundu.
Daha ileriye gidebilmek Türk kültürü ve İslam medeniyeti birikiminden istifade etmekle mümkün olabilecektir. O birikimin yabancı topluluklara iletilmesinden evvel ülke dahilinde resmî, özel kurumlar, kitle iletişim araçları, eğitim-öğretim kurumları, sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla güncellenmesi Kamu Diplomasisi alanında Türkiye’nin elini güçlendirecektir. Dünyanın hasretle beklediği dinamikler, Türk kültürünün canlılığı ile dünden yarına uzanacak beşeriyetin meselelerini çözecek nitelikler arz etmektedir. Oldukça önemli imkan ve fırsatlara sahip Türkiye, bölgesinde, kıtasında, dünyada hedeflerine yürürken dahilde olduğu kadar hariçte de umutları canlı tutacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.26728.3003
Euro9.980910.0209
Hava Durumu
İZLEYİCİ TEMSİLCİLİĞİ

İZLEYİCİ TEMSİLCİLİĞİ BAŞVURU FORMU Adı Soyadı:ALİ Esmer      E-Posta                  Adresi:tempo_radyo@      hotmail.com AYDIN ▼ SÖKE ▼ ▼ Adınız ve Soyadınız E-posta Adresiniz Yaşınız Cinsiyetiniz Mesleğiniz İl İlçe Yazma Nedeniniz - Öneri - İstek - Şikâyet - Teşekkür - Diğer ▼ Program Adı Yayın Tarihi Yayın Saati Mesajınız İZLEYİCİ TEMSİLCİSİ NOTU İzleyici temsilcisi gelen bildirimleri haftalık olarak burada değerlendirecektir. ▼ Açılır Kutu

ŞİRKET BİLGİLERİ

Söke tempo radyo televizyon yayıncılık ve reklamcılık A.Ş.        Konak mahallesi aydın caddesi tarım kredi iş merkezi kat:5 daire:502     SÖKE   Tel:0.256.5130011   Fax:0.256.5130011  SÖKE VD.7780003056 sokeradyotempo.com                                                                     Ticaret sicil no:3030   Kep:soketemporadyo@ hs01.kep.tr      Ödenmiş sermaye 150.000.00 TL  Yönetim kurulu başkanı ALİ ESMER