• https://www.facebook.com/ali.esmer.75641
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05493533125
Ürün ve Hizmetler
SaatBaşkan Arıkan Gençlere Nutuk Hediye Etti

Söke Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği etkinlikte çocuklar için resim atölyeleri oluşturulurken şair ve yazar Hidayet Karakuş çocuklarla söyleşi gerçekleştirdi.

Söke Belediye Başkanı Dr. Mustafa İberya Arıkan, 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümü sebebiyle “Atatürk ve 10 Kasım” temalı, resim, şiir ve kompozisyon çalışmalarını getiren tüm ilk ve ortaokul öğrencilerine Nutuk hediye etti.
Söke Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği etkinlikte çocuklar için resim atölyeleri oluşturulurken şair ve yazar Hidayet Karakuş çocuklarla söyleşi gerçekleştirdi.
Etkinlikte gençler ve çocuklar için sadeleştirilen 1881 adet Nutuk Belediye Meydanı’nda Atamızın Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerle buluşturuldu. Alanda bulunan çocuklarla konuşan Başkan Arıkan: “Bu gün bizler için hüzünlü bir gün ancak biz Türk milleti olarak hüzünlensekte Atatürk’ün bizlere bırakmış olduğu eserleri görünce hüznü bir kenara bırakıyoruz. Adeta bu hüzün bir gurura, sevgiye, aşka dönüşüyor.
Siz çocuklar ölümsüzlüğü belki merak ediyorsunuz. İşte ölümsüzlük öldükten 85. sene sonra hala insanların gönlünde yer alabilmektir. Bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tüm ömrünü cephelerde, daha sonra mecliste yapmış olduğu, sizlere bırakmış olduğu eserlerle sağladı.
Bugün Cumhuriyetimizin 100. Yıl dönümünde hala bu coğrafyada dimdik ayaktaysak Atatürk’ün sizlere emanet ettiği eserler sayesinde. Dolayısıyla sizlere düşen Türk gençliğine, Türk çocuklarına düşen bu emanete sonsuza dek sahip çıkmak ve bununla gurur duymaktır.
Biz de bu vesileyle sevgili hocamız Hidayet Karakuş’u Söke’ye davet ettik. Lütfen Nutuk’u okuyun arkadaşlar, hepinize tavsiye ediyorum. Sevgili büyükler sizlere de tavsiyem, ben Nutuk’u okudum, sizlerde okuyun.” diyerek sözlerini tamamladı.
Şair ve Yazar Hidayet Karakuş söyleşide çocuklara Nutuk'un yazılma sürecini anlatırken: “Sevgili arkadaşlar Nutuk Meclis’te okunmaya 1927 yılında 15 Ekim’de başlıyor 20 Ekim akşamı Saat:20.30’da bitiyor. Mustafa Kemal bu süre içinde değişik oturumlarda 36 saat 31 dakika konuşuyor. Nutuk'u böyle tamamlıyor.
Sevgili arkadaşlar bir insanın yaşadıklarını yazması, yazdırması kolaydır. Ama yaşamadıklarını yazdırması zordur. O nedenle Mustafa Kemal’in bu güzelim yapıtını bizlere, Türk toplumuna en büyük armağan, Kurtuluş Savaşı’nın en büyük kanıtı, Cumhuriyetin en büyük kanıtı olarak algılamanız ve okumanız gerekiyor.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.999133.1314
Euro35.963036.1071
Hava Durumu