• https://www.facebook.com/ali.esmer.75641
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05493533125
Ürün ve Hizmetler
SaatCHP’Lİ BÜLBÜL’DEN EĞİTİMDE YARIYIL DEĞERLENDİRMESİ: AKP ZİHNİYETİ EĞİTİMİ KRİZE SÜRÜKLEDİ

Okulların yarıyıl tatiline girmesinin ardından açıklama yapan CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, AKP’nin yanlış eğitim politikasını eleştirerek, ülkenin eğitim sıralamasındaki başarısızlığını gözler önüne serdi.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, okulların yarıyıl tatiline girmesi nedeniyle bir açıklama yayınladı. “Laik ve bilimsel eğitim anlayışına sırt çeviren AKP, eğitim ve öğrenimi büyük bir krize sürükledi” diyen Bülbül, “Salgın yönetiminde ilk önce kapatılan ve en geç açılan okullarda eğitim; bu yarıyıl en çok şiddet ile anıldı” dedi.
Okulların yarıyıl tatiline girmesinin ardından açıklama yapan CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, AKP’nin yanlış eğitim politikasını eleştirerek, ülkenin eğitim sıralamasındaki başarısızlığını gözler önüne serdi.
CHP’li Süleyman Bülbül yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Öğrenciler ve öğretmenler; Covid-19 pandemisinin ardından ara verilen yüz yüze eğitime, bugün son bulan yarıyılda geri döndü.
Gereken tedbirlerin alınmadığı, sık sık sınıf karantinalarının yapıldığı ve sonrasında telafi programları öngörülmeyen plansız bir eğitim yarıyılı yaşandı. Sağlık hakkının hiçe sayıldığı yarıyılda, eğitimin yeniden uzaktan olacağı yönündeki söylentiler; öğrencilerde tedirginliğe neden oldu.
Kontrolsüz salgın yönetiminde ilk önce kapatılan ve en geç açılan okullarda, eğitim; bu yarıyıl en çok şiddet ile anıldı. Tek Adam’ın ülkeyi sirayeti altına alan “şiddet” aracı, bazı okullarda da kendine alan buldu.
Gelen her bakana göre değişen eğitim sistemi, içi boşaltılmış ders müfredatları, adı seçmeli olup öğrenciye seçme şansı sunulmayan seçmeli dersleri ve eğitimde derinleştirdiği fırsat eşitsizliği; AKP’yi bu sene de sınıfta bıraktı.
Kişiye göre yapılan sistem değişimleri sonucu eğitimde başarısızlıklar hızla yükseldi. Bunun kanıtı olarak; yaklaşık yarım milyon öğrenci YKS sınavında sıfır çekti.
TYT sınavında 1 milyon kişinin sonucu barajın altında kaldı. Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) verilerine göre, OECD ülkeleri arasında Türkiye 72 ülke arasında okuduğunu anlamada 40. sırada yerini aldı. Laik ve bilimsel eğitim anlayışına sırt çeviren AKP zihniyeti, böylelikle eğitim ve öğrenimi büyük bir krize sürüklemeye devam etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.918317.9901
Euro18.328318.4017
Hava Durumu