• https://www.facebook.com/ali.esmer.75641
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05493533125
Ürün ve Hizmetler
SaatSöke Tarih Araştırmaları ve Kültür Değerlerini Koruma Derneği Basın Açıklaması yaptı

MİLET OKULU isimli etkinlik Milet Antik Kenti’nde ve Kervansaray'da gerçekleştirildi.

BASIN AÇIKLAMASI
Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Söke Tarih Araştırmaları ve Kültür Değerlerini Koruma Derneği, Söke Yavuz Selim Anadolu Lisesi ve Türkiye Felsefe Kurumunun ortak projesi olan "İlk Meşale Taşıyıcıları" MİLET OKULU isimli etkinlik Milet Antik Kenti’nde ve Kervansaray'da gerçekleştirildi.
Bilimin ilk ateşinin yakıldığı bu kadim topraklarda, aynı atmosferde, aynı havayı soluyarak gerçekleştirilen etkinliğe Didim Kaymakamı Dr.Mustafa Yiğit,Aydın İl Kültür Müdürü Doç.Dr. Umut Tuncer, Milet Muzesi Müdürü Baran Aydın, Aydin Büyükşehir Belediyesi Söke Bölge Koordinatörü Fatih Akkentli, Didim Turizm Dernegi Başkanı Mustafa Senturk Aydin İl Milli Egitim Müdür Yardımcısı Erol Barut, Söke Ilce Milli Egitim Müdürü Serafettin Yapıcı, Söke ve Didim Kent konseyi başkanları, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda misafir katıldı. Etkinliğe Aydın İl Kültür Müdürlüğü, Aydın Büyükşehir Belediyesi, Söke Belediyesi, Didim Belediyesi destek vermişlerdir.
Etkinlik Söke Yavuz Selim Anadolu Lisesi öğretmenleri, öğrencileri, Söke Tarih Araştırmaları ve Kültür Değerlerini Koruma Derneği üyelerinden oluşan 50 kişilik bir ekip tarafından planlanarak hazırlandı.
İki gün süren projenin ilk gününde Söke Yavuz Selim Anadolu Lisesi öğrencileri, öğretmenleri ve Söke Tarih Araştırmaları ve Kültür Değerlerini Koruma Derneği üyeleri Milet ve Priene’yi gezdiler.İkinci gün etkinliğin resmi ayağı gerçekleştirildi. 2.gün açılış seremonisi Milet Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen etkinlik, Kervansaray'da tüm gün devam etti.
Etkinlik ADU Konservatuarında piyanist Aleksander Makayev piyano dinletisiyle başladı. Milet Tiyatrosu’nda başlayan, açılış konuşmasını Adnan Menderes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fatma Neval Genç’in yaptığı etkinliğe konuşmacı olarak, Türkiye Felsefe Kurumu yönetim kurulu üyesi Hacettepe üniversitesinden Prof.Dr Sayın Harun TEPE, “Miletlilerden Günümüze Doğadan İnsana Felsefe Yolculuğu” isimli, Adnan Menderes Üniversitesi’nden Doç.Dr Sayın Aysun GÜR, “Mitostan Logosa” isimli, Adnan Menderes Üniversitesi’nden Doç.Dr Sayın Berfin KART, "Doğa Felsefesinden İnsana Miletli Filozoflar” isimli, Adnan Menderes Üniversitesi’nden Doç. Dr Sayın Cengiz İskender ÖZKAN, "Anaksimandros ve Bilimsel Felsefenin Doğuşu" isimli, Adnan Menderes Üniversitesi’nden Doç.Dr Sayın Murat Çekilmez, “Arkeolojik Açıdan Milet” isimli Milet Müzesi Müdürü Sayın Baran Aydın, “Milet Müzesi ve Milet” isimli konuşmalarıyla yer aldılar.
Etkinliğin ikinci bölümü Söke Yavuz Selim Anadolu Lisesi Müdürü Sayın Cahit Başaran’ın konuşmasıyla başladı. Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç.Dr. Sayın Umut Tuncer etkinliğin önemi üzerine kısa bir konuşma yaptı, konuşmacılar sunularını gerçekleştirdiler.
Etkinlikte öğrencilerin hazırlamış oldukları bir piyes, müzik dinletileri, etkinliğin öğrenci grupları tarafından değerlendirilmesi gibi faaliyetler yapılmıştır. Etkinliğin Kapanınış konuşması Söke Tarih Araştırmaları ve Kültür Değerlerini Koruma Derneği Başkanı İsmail Caner Genç tarafından yapıldı. Proje ekibi; Proje Genel Koordinatörü, Prof.Dr. Fatma Neval Genç, Yavuz Selim Anadolu Lisesi’nden Okul Müdürü Cahit Başaran, Müdür Yardımcısı Muharrem Karışmaz, Suzan Kaya, Fatma Düken, Gamze Arslan Köroğlu, Yeşim Pekşen, Sibel Altıntaş, Aslı Türk, Söke Tarih Araştırmaları ve Kültür Değerlerini Koruma Derneği’nden İsmail Caner Genç, Murat Çal, Sami Kocakaya ve okul öğrencilerinden oluşmuştur.
Etkinlik, katılım belgelerinin ve plaketlerinin verilmesi, proje ekibinin tanıtılması, müze ve Milet Antik Kenti gezisi ile son bulmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.918317.9901
Euro18.328318.4017
Hava Durumu