• https://www.facebook.com/ali.esmer.75641
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05493533125
Ürün ve Hizmetler
SaatCHP’Lİ BÜLBÜL’DEN JES’E DİRENEN MEZEKÖY HALKINA DESTEK

Köşk’e bağlı Mezeköy Mahallesi’nde kurulmak istenen jeotermal enerji santraline (JES) karşı çıkan vatandaşlara, CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül destek olmak için köy halkının yanına gitti.

Santral için acele kamulaştırma kararı alındığı ifade eden Bülbül, “Aydın’ı JES’lerin mezarlığı haline getirdiler” dedi. Köşk’ün Mezeköy Mahallesi’nde hayata geçirilmesi planlanan JES yatırımı için Cumhurbaşkanlığı tarafından acele kamulaştırma kararı alınmıştı.
Mezeköylü vatandaşlar ise mahallelerinde JES kurulmasına karşı çıkmaya devam ediyor. JES kurulmasını istemeyen vatandaşları, CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül ziyaret ederek destek verdi.
JES YAPILMASI PLANAN YER YAŞAM ALANINA 50 METRE UZAKLIKTA
Burada mahallelilerle konuşma yapan CHP’li Süleyman Bülbül, “Bu yolun hemen üzerinde hemen Mezeköy var. Jeotermal Santral için acele kamulaştırılmış, ruhsat verilmiş, peşkeş çekilmiş ve Bakanlık tarafından ÇED gerekli değildir kararı verilmiş bir arazi var.
Şu yaşam alanına, şu doğaya, şu güzelliğe bakar mısınız? Eğer buraya JES kurulursa bu köy de yaşanmaz, bacadan çıkan zehir herkesin hayatını olumsuz etkiler. Mahalleliler buraya dava açtı ama şirket dava sonuçlanmadan bu araziye girmeye çalışıyor, bu kabul edilemez.
JES’ten çıkan bu zehir DSÖ tarafından kanserojen olarak kabul edilmiştir.” dedi. Bu sözlerin üzerine mahalleli, “Vekilim, benim evim buraya sadece 50 metre uzaklıkta” diyerek JES yapımına tepki gösterdi.
CHP OLARAK MÜCADELENİZİ DESTEKLİYORUZ, YANINIZDAYIZ
Açıklamalarına devam eden CHP’li Bülbül, “Bu acele kamulaştırma kararlarından bu JES’lerden Aydın’ın havasını, suyunu, toprağını zehirlemelerine yeter diyoruz.
Burada Mezeköy var yazık değil mi? Buralar hep yaşam alanı. Bu kabul edilemez Aydın’ı JES’lerin mezarlığı haline getirdiler. Bu işin peşini bırakmayacağız. Anayasa’nın 56. Maddesi, 34. Maddesi gereğince siz hak arama özgürlüğünü kullanıyorsunuz.
ÇED kararı aranmayan ve acele kamulaştırma yapılan yerin yaşam alanının yanında olması, birinci sınıf tarım arazi olması gereğiyle burada JES kurulamaz diyorsunuz. Bu konuda davanızı da açtınız, gerekli yasal yollara müracaat ettiniz.
O nedenle hakkınızı, hukukunuzu korumaya devam ediniz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz bu işin arkasındayız, sizin bu haklı mücadelenizi destekliyoruz ve her zaman yanınızdayız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.545918.6202
Euro18.341418.4149
Hava Durumu